CZECH FILM

Uprostřed září zpěv (Karel Rada)

Celovečerní filmy

Celovečerní hořká komedie o jedné „ztracené“ generaci básníků a literátů, která kdysi svou tvorbou budovala kulturní základy a hodnoty současné společnosti. Časy se mění a s ními se mění i poezie. Uprostřed září zpěv je příběhěm o dnešním vnímání poezie, o tvůrčí impotenci a o snaze si vynahradit chybějící inspiraci mezigeneračními milostnými trojúhelníky.  Pokud milujete protiklady, kontrasty  a syté podzimní barvy, tento film je nabízí v plném spektru… Mládí a stáří, talent a průměrnost, hippie a punk, smích a pláč…

Hledáme partnery a koporoducenty. Máte-li zájem, napište nám na sales@czech-film.cz.

O filmu:

Celovečerní, hraný, barevný.
Cílová skupina:dospělé.
Délka cca 80 min.
Fáze: vývoj.

Obsah/téma filmu:

Slovy režiséra filmu Karla Rady, Uprostřed září zpěv je mezigeneračním příběhem "o dodoutnávajících básnících středního věku paběrkujících na smetišti iluzí věčného mládí".
Hlavním tématem filmu je současné vnímání poezie tuzemskou společností. Téma je reprezentováno skrze osobní krizi básníků, představitelů starší generace, kterým inspirace zřejmě začala chybět (skládání veršů začalo ztrácet svůj smysl). Film se metaforický dotýká tématu tvůrčí impotence. Před tou nelítostnou skutečnosti se hlavní hrdina, dříve úspěšný básník Mejla schovává za záclonou osobních milostných vztahů, propletenců a trojúhelníků. Postavou mladé dívky, 19leté Žofie (studentky FAMU) do světa společenství vstupuje i nejmladší generace. Žofie právě točí svůj dokumentární projekt, prostřednictvím kterého se na básníky a poezii dokáže podívat novým, generačně nezkresleným pohledem.

Uprostřed září zpěv motivuje diváka k přemýšlení o tom, zda ještě stále má poezie své místo v životě české společnosti, zda je aktuální a přínosná. Důležitým vedlejším tématem je i rozdíl ve vnímání poezie samotné starší a mladší generací.
Je to hořká komedie, která navazuje na tradici českého lyrického filmu (např. na Šrámkovské adaptace Václava Kršky), ale je postmoderně stylizovaná a mohla by se líbít milovníkům takových filmů jako je Jízda Jana Svěraka, Saši Gedeona (Indiánské léto) a Bohdana Slámy (Divoké včely)...

Role/herecké obsazení:

Žofie - Tereza Těžká
Mejla - Lukáš Vaculík
Hedvika - Šárka Ullrichová
Sváťa - David Novotný
Robert - Vladimír Javorský
Blecha - Martin Myšička
Boban - René Šmotek
Kačenka - Monika Foris Kvasničková
Johana - Lenka Krčková Šestáková
Viktorie - Milena Dolečková
Adam - Jan Hůzl
Dáša - Stanislava Jachnická
Kristýna - Kristýna Hulcová
Frontman populární kapely - Petr Fiala

Tvůrčí tým:

Karel Rada /režisér
Klaus Fuxjäger /kameraman
Jaroslav Vanča/dramaturg
Blanka Kulová /střihačka
Czech FILM: Přemysl Klimsza, Tomáš Bělohradský, Anastázie Liubašenko /výkonná produkce

Premiéra:

září 2019